Monitoring MR |
Napsal Jaroslav Liška | |
[04.10.2008] | |
Vážení cestovatelé po rašeliništích, močálech, bažinách, rybnících a dalších zajímavých místech nejen v ČR! "Mapování a monitoring výskytu masožravých rostlin České republiky" - zkráceně "Monitoring MR". Základní myšlenka projektu je shromáždování informací o výskytu masožravých rostlin na území naší republiky od lidí, kteří znají, pravidelně navštěvují či třeba jen jedinkrát navštívili nějakou lokalitu, kde masožravé rostliny rostou. Tyto údaje od informátorů pak mají sloužit odborné ochraně zjištěných lokalit a rostlin a to ve spolupráci z Agenturou ochrany přírody a krajiny. Osobou koordinátora tohoto projektu zaručujeme ochranu těchto informací proti zneužití, informace nejsou volně šířeny a nejsou volně publikovány.
Kdo se může do projektu zapojit - prakticky se může zapojit každý, kdo někdy v přírodě našel nějakou masožravku. Ať už je členem CCPS nebo nikoliv. Ať už je pěstitelem masožravých rostlin nebo masožravku viděl poprvé v životě.
Kde se informace shromažďují? Informace shromažďuje koordinátor projektu. Za tímto účelem je zřízena emailová adresa
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
, kam můžete kdykoli odeslat Vám známé a třeba i neúplné informace o Vámi navštívených místech výskytu masožravek. Koordinátor Vaše informace utřídí popř. v emailové komunikaci s Vámi údaje doplní do formy využitelné po Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK). Na téže adrese můžete též klást své dotazy k projektu.
4) stručný popis velikosti populace - rostliny nemusíte počítat stačí odhadnout v řádu kusů např. našel jsem jedinou rosnatku, cca 50 tučnic na ploše 5x5 m, stovky rostlin bublinatek v rákosí na břehu rybníka apod. Našel jsem v přírodě masožravku, ale neumím přesněji určit druh. Bude takto neúplná informace vůbec něco platná? Určitě, bude. S koordinátorem se můžete pokusit o dourčení druhu např. z fotografie nebo se domluvíte, na co se zaměřit při příští návštěvě, abyste druh dokázali určit sami. Na lokalitě už jsem léta nebyl, takové zastaralé údaje přeci nebudu odesílat? Proč ne? Od doby Vaší poslední návštěvy mohl na lokalitě být někdo jiný, kdo o tom sdělí svá data a tak můžeme sledovat též dlouhodobý vývoj lokality či populace. Dočetli jste až sem? Pak Vás zřejmě projekt MonitoringMR zaujal a nezbývá než napsat informace, kterými se do projektu zapojíte i Vy. Třeba ta Vaše informace může přispět k záchraně ohrožené rostliny či lokality. Tak ještě jednou email, kam můžete psát Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
Jára Liška - koordinátor projektu |
|
Aktualizováno ( [09.01.2010] ) |